Infusioonravi verstapostid: pilk infusioonravi ajalukku
Esimesed sammud tänapäevase infusioonravi suunas tehti XX sajandi 30ndatel aastatel. Seda aega iseloomustasid jäigad metallkanüülid ning kergesti purunevad klaasanumad. B. Braun oli kahtlemata selle perioodi üks olulisemaid infusioonravi teerajajaid. Üks esimesi tööstuslikult toodetud infusioonilahuseid oli tollal B. Brauni Sterofundin. Täna, ligi sada aastat hiljem on B. Brauni populaarsemaid tooteid nüüd juba tasakaalustatud elektrolüütilise koostisega infusioonilahus Sterofundin® ISO, mis on kaasaegse meditsiini lahutamatu osa.
Dr. Bernd Braun oli teadlane ja leiutaja, kes koos inseneridest kaastöötajatega tegi infusioonravi koidikul lugematul arvul katseid parima lahenduse leidmiseks. B. Brauni tolleaegne kommertsdirektor Otto Braun hoolitses aga selle eest, et meditsiinile ja patsientidele nii vajalik toode oleks kasutajatele kättesaadav vastuvõetava hinnaga. Nende tähelepanu keskendus kasutajate ohutusele ja patsiendi mugavusele. Täna teame, et jäigad metallkanüülid on ebamugavad ja klaaspakendid purunevad kergesti. Kuna klaaskonteinerite hind oli tollal kõrge, tähendas see, et neid tuli kasutada korduvalt, mis märkimisväärselt suurendas bakteriaalse kontaminatsiooni riski.
B. Braun sooritas läbimurde 1950ndail, kui töötati välja ja võeti kasutusele plastmaterjalist ühekordselt kasutatavad infusioonipakendid ja infusioonisüsteemid. Varsti pärast seda leiutasid vennad Braunid tõelise müügihiti: väljatõmmatava metallnõelaga Braunüle nimelise plastist veenikanüüli (1962). Nii meedikuist kasutajatele kui patsientidele tähistas see suuremat turvalisust. Uus kanüül oli käepärane ning elastse plastkanüüli kasutamine muutis selle steriilseid tingimusi nõudva protseduuri patsiendile kordades mugavamaks.
Ettevõte oli teerajajaks ka infusioonipumpade arendamisel ning on seda tänase päevani. Juba aastal 1951 käis Braun välja perfuusorpumba ehk süstalpumba eelkäija: dosaatorpumba ravimite täpseks intravenoosseks manustamiseks. Sellele järgnes 1971. aastal esimene volumeetriline infusioonipump Infusomat. Pumpadega on B. Braun tänaseni infusioonteraapias liidripositsioonil. Kunagised tootenimed Braunüle (veenikanüül) ja Perfusor (süstalpump) on saanud haigla igapäevakeeles üldnimetusteks, mis tähistavad kvaliteeti ja ohutust. Kõrge kvaliteedi ja turvalisuse nimel käib igapäevatöö ka täna.
XX sajandi lõpul (1997) jõuti tootearenduses 100% ümbertöödeldava ja keskkonnasõbraliku Ecoflac® plus plastpakendini, mis on innovatiivne lahendus, kus klaaspudeli stabiilsus on ühendatud pehme infusioonikoti heade omadustega nagu purunemiskindlus ja iseeneslik kollabeerumine ilma süsteemi õhutusklappi avamata.
Uuendused, millega B. Braun on infusioonteraapia arengusse panustanud, ei lõpe siinkohal. Mainigem siinkohal näiteks Intrafix® SafeSet infusioonisüsteemi, mis Eesti haiglatesse jõudis aastal 2004. See on uue põlvkonna infusioonisüsteem, mis on tänu kahele patenteeritud filtermembraanile (PrimeStop ja vaid 3 µm avadega AirStop) automaatselt täidetav, väistab täielikult õhuinfusiooni riski patsiendile ning hõlbustab infusioonipakendite vahetust, kuna süsteem ei vaja taastäitmist. Sellega väheneb patsiendi ärevus ja õe töökoormus.
Ühe uusima tootearendusena infusioonravi vallas viimasel kümnendil tõi B. Braun turule Introcan® Safety 3 veenikanüüli, millel on integreeritud isesulguv klapp, mis hoiab ära vere väljavoolu kanüüli kehast metallnõela väljatõmbamise või Luer tarvikute (süstal, pikendus) lahtiühendamise ajal. Ühtlasi on õel võimalik visuaalselt kontrollida, mis hetkel nõel ja kanüül on edukalt sisestatud veeni, mis lihtsustab protseduuri teostamist märgatavalt.
Kindlasti tasub tähelepanu pöörata sõnale Safety kanüülide nimetuses. Infusioonravi kuldstandard täna, aastal 2024 on Safety turvakanüülide kasutamine, mis aitavad vältida personali nõelatorkevigastusi, säästes selle abil õdesid ja muud ravipersonali torkevigastustega seotud moraalsetest ja tervisekahjudest.