ainult puhas haav paraneb

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Ainult puhas haav paraneb

Sellelt veebilehelt leiate ajakohastatud teavet haavade, haavandite, põletuste ja külmumuse esmaabi, ravi ning sobivate sidumisvahendite valiku kohta. Samuti leiate siit viited meie mikrosaitidele, kus saate lähemalt lugeda Accel-Heali ning Askina® Scar Repairi kohta.

Siit saate nii juhiseid igapäevaste vigastus- ehk traumahaavade käsitlemiseks kui soovitusi krooniliste jalahaavandite või voodihaigete ja ratastoolipatsientide sundasenditest tingitud lamatiste õigeks hoolduseks.

Kuna haavade kiire ja tüsistusteta paranemine sõltub abiandja oskustest ja sellest, milliseid printsiipe ta järgib, on oluline enne tegutsema asumist omandada põhiteadmised kaasaegse haavaravi aluspõhimõtetest.

Mõned haavaravi põhimõtted on läbi sajandite püsinud muutumatutena (näiteks teadmised hõbeioonide bakterivastasest toimest), teiste puhul on meditsiini areng toonud kaasa uued teadmised ja uued preparaadid ning aegunud ravivõtted või seisukohad on asendunud kaasaegsetega.

Kaasaegne haavaravi nagu kogu tänapäeva meditsiin on tõenduspõhine. See tähendab, et raviotsus langetatakse alati parimate hetkel kättesaadavate teaduslikest uuringutest saadud tõendite alusel.

Kui te ei leia oma haavaraviga seotud murele vastust siit, võite saata oma küsimuse meili teel või küsida nõu sobivate haavaravivahendite valikuks nõuandetelefonilt.

Samuti juhime teie tähelepanu sellele, et mitmed haavaravivahendid kuuluvad Tervisekassa meditsiiniseadmete nimekirja, mis tähendab seda, et mitmete diagnooside puhul hüvitab tervisekassa kuni 50% haavaravitoote hinnast. Käesoleval ajal hüvitab tervisekassa abivahendeid lamatiste, venoossete, arteriaalsete ja diabeetiliste jalahaavandite, atüüpiliste haavandite, lümfödeemist tingitud haavandite, kiiritusjärgsete haavade, põletuste, tüsistunud operatsioonihaavade ja lagunenud kasvajast tingitud haavandite raviks. Lisateavet selle kohta saate oma raviarstilt või pereõelt ja perearstilt.

Haavade elektrostimulatsioon

Müügile on jõudnud automatiseeritud elektrostimulatsioonil põhinev haavaraviseade, mis soodustab krooniliste haavandite paranemist, vähendab turset ja aitab leevendada valu. Kodune ravikuur kestab 12 päeva. Alates 01.01.2023 kehtib Accel-Heal seadme ostmisel 90% tervisekassa soodustus. Seadet saab osta Haavakliinikust (J. Sütiste tee 17/1, Tallinn; kontakttelefon 661 1211) või tellida B. Brauni e-poest pood.bbraun.ee.

Loe Accel-Heali kohta edasi SIIT.

Box front_Askina Scar Repair

Armiravi

Nahaarstid on märganud ja seda kinnitavad ka uuringud, et mida kiiremini haav paraneb, seda väiksem on hilisem armi tekke risk. Eriti kehtib see põletuste puhul. Niisiis on esimene arme ennetav tegur, et kõiki haavu tuleb algusest peale ravida õigete vahenditega. Kõige lihtsam ja käepärasem on armi kaitsta ja armistumishäiret vältida spetsiaalsete silikoonplaastritega nagu Askina® Scar Repair. 

Loe armiravist ja Askina® Scar Repairist edasi SIIT.

5 soovitust raskete haavade esmaabiks

1.     Kaitske end võõra vere eest! Võimalusel kasutage kummikindaid, kaitseprille, maski (eriti arteriaalse verejooksu korral), et olla ise kaitstud vere teel levivate nakkuste eest.

2.     Verejooksu sulgemiseks kasutage rõhksidet! Žguti kasutamist tuleks vältida, kuna selle vilumatu asetamine võib põhjustada raskeid tüsistusi (koekärbus). Erandiks on arteriaalne (pulseeriv) verejooks juhul, kui verejooksu sulgemine rõhksidemega ebaõnnestub. Žguti asemel kasutage verejooksu sulgemiseks rusikas käe survet vastu luulist alust ja rõhksidet.

3.     Vältige täiendava nakkuse sattumist haava! Haavaloputuslahused ja sidemed olgu puhtad. Kraaniveega loputamise järel soovitame kasutada antiseptilist haavahooldusvahendit.

4.     Põletushaavad! Vabastage kahjustatud kehaosa kiiresti riietest. Jahutage põletuspinda kohe seejärel jaheda veega, jätkates jahutamist pikema aja (10-20 minutit) jooksul. Kui põletuse hetkel on kohe käepärast spetsiaalne põletusgeel, nt Burnjel®, siis pole veega jahutamist vaja, vaid põletusele kantakse kohe piisav kogus põletuse esmaabigeeli. Vaadake ka artiklit Põletus ja selle esmaabi.

Ärge tekitage kahju! Kui haav on suur või väga saastunud, ärge püüdke seda ise puhastada või sealt võõrkehi eemaldada, vaid katke puhta salvrätiga, siduge ja pöörduge kiiresti EMOsse.

Haavade paranemist aeglustavad faktorid

Üldised tegurid, mis aeglustavad haavade paranemist:

• kaasuvad haigused (diabeet, immuunpuudulikkus),
• alatoitumus,
• mõned ravimid (hormoonravimid, kasvajavastased preparaadid),
• vere madal hemoblobiinisisaldus,
• suitsetamisest tingitud kudede hapnikuvaegus,
• kiiritusravi,
• kõrge iga.

Paikselt aeglustavad haavade paranemist:

• vere- ja närvivarustuse häired,
• haavaturse,
• kahjustatud kude ja võõrkehad haavas,
• kuiv haavapõhi,
• haava jahtumine,
• haavavalu,
• mikroobne haavakatt ehk biokile haavas.

Milliseid haavaravivahendeid tuleks eelistada kasvufaasis haaval?

a)     Abivahendid haavapõhja niisutamiseks. Sobivad on (valige üks): joogikõlbulik kraanivesi (kodus), naatriumkloriidi 0,9% lahus, Prontosan® haavaloputuslahus.

b)    Vahendid haava reinfitseerumise vältimiseks. Sobivad vahendid (valige üks): Braunovidon® salv, Prontosan® haavageel, Prontosan® haavageel X, Askina® Calgitrol® pasta, ioonilise hõbedaga Askina® Calgitrol® haavasidemed.

-       Vahendid granulatsioonkoe kaitsmiseks. Suure või mõõduka haavaeritise korral sobivad Askina® Calgitrol® Ag, Askina® Foam, Askina® Carbosorb, mõõduka või väikese haavaeritise korral on eelisvalikuks Askina® Dressil Border või Askina® Dressil.

Oluline! Kasvufaasis haava seotakse 2...3 korda nädalas, et võimalikult vähe traumeerida värsket granulatsioonkude. Kasvufaasis on eriti oluline jälgida, et haav ei kuivaks, sest kuivas haavas granulatsioon aeglustub või seiskub, mille tulemusena haav ei sulgu oodatud aja jooksul.

Kuidas valida haavaravivahendit põletikufaasis haavale?

a)    Vahendid haava loputamiseks ja puhastamiseks mustusest, mikroobidest, biokilest, võõrkehadest, elutust koest (nekroosist, haavakatust). Sobivad vahendid (valige neist üks): joogikõlbulik kraanivesi (kodustes tingimustes), naatriumkloriidi 0,9%-line lahus, Prontosan® haavaloputuslahus, Braunol® vesilahuse 1:100 lahjendus veega.

b)    Vahendid mikroobide hävitamiseks ja haavainfektsiooni ravi paikse antiseptilist toimeainet sisaldava vahendiga. Sobivad vahendid (valige neist üks): Askina® Calgitrol® pasta, ioonilise hõbedaga Askina® Calgitrol® Ag side, Braunol® (lahjendamata), Braunovidon® salv, Prontosan® haavageel, Prontosan® haavageel X.

c)     Haavasidemed haavaeritise imamiseks. Sobivad sidemed (valige neist üks): suure või mõõduka haavaeritise puhul Askina® Calgitrol Ag, Askina® Foam, Askina® Carbosorb, mõõduka või vähese haavaeritise korral Askina® Dressil Border, Askina® Dressil.

Oluline! Põletikufaasis akuutset traumahaava (välja arvatud operatsioonihaav) seotakse tavaliselt  iga päev või üle päeva, kuna haavaeksudaadi hulk selles faasis on enamasti suur.

Klassikaline haava sidumise protseduur

Haava loputamine. Tervishoiuasutuses sobib selleks kasutada naatriumkloriidi 0,9% lahust või Prontosani lahust. Kodus võib haava vabalt loputada/pesta ka joogikõlbuliku kraaniveega, soovitav on seejärel kasutada antiseptilise toimega haavaravivahendit.

Haavapõhja puhastus (debridement). Haavapõhja puhastus võib olla mehaaniline/kirurgiline (meedik teostab skalpelli või kääridega) või autolüütiline (kattu lõhustavate vahenditega nagu Prontosan® geel, Prontosan® geel X.

Antiseptika (infektsiooni ennetus ja ravi). Braunovidon® salv, Braunol® lahus, Askina® Calgitrol® pasta, Askina® Calgitrol® Ag side (üks neist).

Haavaniiskuse säilitamine. Prontosan® geel, Prontosan® geel X.

Sidumine. Sideme valik vastavalt haavaeritise kogusele ja haava paranemisfaasile vt eespool.

Oluline! Sobiva sideme valikul tuleb arvestada haava paranemisfaasi (põletiku- või kasvufaas) ja haavaeritise kogust.

Prontosan Wound Gel

Kuidas mõjutab haava põletikuriski suurus sobiva vahendi valikut?

1.     Kergelt saastunud haava mikroobikoormust vähendadakse loputuslahustega.

2.     Kui on kahtlus, et haav on mikroobidega koloniseeritud (enamik traumahaavu), kasutatakse pärast haava pesemist ja loputamist paikset antiseptikumi (nt Braunovidon).

3.     Paikne või süsteemne põletik / infektsioon. Kasutatakse paikset antiseptikumi (nt Braunovidon) ja süsteemset antibiootikumi (määrab arst).

4.     Biokile ehk biofilm (ei ole silmaga nähtav) võib esineda kõigis haava mikroobse saastumise faasides sõltumata mikroobide hulgast. Prontosan® haavaloputuslahus ja Prontosan®  haavageel ning Prontosan®  haavageel X lõhustavad efektiivselt biokile ja eemaldavad selle haavast.

Askina® Calgitrol® Paste 15g

Põletuse esmaabi. Jahutamine jaheda (18-20 °C) voolava veega 10-15 minuti jooksul või jahutamine spetsiaalse Burnjel® esmaabigeeliga.       

Algusjärgus oleva põletushaava ravi. Pindmisi I-IIb astme põletusi ravitakse sarnaselt nagu akuutset traumahaava. Avage villid, vaigistage valu, kasutage laia toimespektriga antiseptilist vahendit, nt Braunol®, Braunovidon®, Prontosan®, Askina® Calgitrol® pasta (valige üks neist). III-IV astme põletused vajavad kirurgilist ravi. Kui põletus ei ole paranenud 4 nädalaga, teostab kirurg naha siirdamise. Valige side vastavalt haavaeritise kogusele.

Paranema hakkav põletushaav. Eelistage silikoonpinnaga atraumaatilist haavasidet nt Askina® Dressil Border või Askina® DresSil. Siduge haava 1-2 korda nädalas. Jälgige, et haav ei kuivaks. Vajadusel kasutage niisutavat Prontosan® geeli või Prontosan® X geeli. Tavaline Prontosan® geel on vedelam ja sobib paremini sügavamatesse „taskutega“ haavadesse, Prontosan® haavageel X on viskoossem ja püsib pindmistel siledapinnalistel põletustel paremini nahaga kontaktis.

Operatsioonihaav. Operatsioonihaavad on teostatud aseptilistes tingimustes ja paranevad esmaspingsalt. Õmbluste eemaldamise aeg sõltub haava asukohast (selg 10.-14. päev, pea ja jäsemed 7.-10. päev, nägu 3.-5. päev). Nahasisese õmbluse korral ei ole vaja õmblusi eemaldada. Kahtluse korral küsige nõu raviarstilt. Seotakse kuiva imava sidemega, antiseptikumi ega geeli ei kasutata. Esimene sidemevahetus toimub tavaliselt 48-72 h pärast operatsiooni. Suure haavaeritise või veritsuse korral tuleb loomulikult sidet vahetada varem, kohe, kui see vajalik on. Operatsioonihaavaga võib minna duši alla või pesta haava voolava kraanivee all 48 h pärast lõikust, kui haava servad on sulgunud ja haavas pole dreeni. Haav hoitakse enamasti sideme ehk haavapadjaga plaastri all õmbluste eemaldamiseni. Saun, vann ja ujumine on lubatud alles pärast seda, kui õmblused on eemaldatud ning haav on täielikult sulgunud.

Tüsistunud operatsioonihaav. Peamised tüsistused on haavainfektsioon (sh biokile areng haavas), haavanekroos ja dehistsents ehk haava lahtiminek. Haavapõletiku puhul on ravimeetmed suunatud infektsiooni kõrvaldamisele (paikne antiseptikumi kasutamine, süsteemne antibiootikumide kasutamine, nekroosi eemaldamine kirurgiliselt või Prontosan® geeli abil). Dehistsentsi puhul teeb otsuse kirurg, kas haav vajab servade värskendamist ja sulgemist uute õmblustega või lastakse paranemisel jätkuda teisespingsalt.

Krooniline venoosne ja diabeetiline haavand, lamatis. Vajab hoolikat loputamist, vajadusel haavakatu ja biokile eemaldamist. Side valitakse vastavalt haavaeritise kogusele. Kui haavand on valulik, siis tuleb rakendada täiendavat valuravi, kas arsti määratud valuvaigistavaid ravimeid või ravikuuri Accel-Heal® seadmega. Krooniliste haavandite, eriti lamatiste puhul, on põhirõhk nahahooldusel, asendiravil ja haavandi tekke ennetamisel. Nii lamatiste kui jalahaavandite teket aitab efektiivselt ennetada Linovera® emulsiooni regulaarne kasutamine nahal, mis parandab mikrovereringet, vähendab isheemia riski ja kiirendab epiteelirakkude taastumist. Linovera® emulsioon sisaldab kliiniliselt tõendatud toimega hüperoksügeniseeritud rasvhappeid ja aaloe, Aasia vesinaba jt ravimtaimede ekstrakte.

Krooniline arteriaalne haavand. Arteriaalse haavandi hooldus erineb veidi universaalsest niiske haavaravi printsiibil põhinevast haavahooldusest. Arteriaalsed haavandid on sageli väga valulikud, eriti öösiti. Öine valu leeveneb, kui lasta jalg üle voodiääre põranda suunas rippu. Arteriaalset haavandit võib peitsida PVP-joodi vesilahusega ja katta seejärel kuiva haavasidemega. Paiksest ravist üksi ei piisa, hädavajalik on veresoontekirurgi konsultatsioon!

Icon exclamation mark

Pange tähele!

1.     Ärge kasutage haavades alkoholi sisaldavaid vahendeid. Need kuivatavad haava, on väga valusad ja aeglustavad haava paranemist.

2.     Ärge puhastage haavu vesinikperoksiidi lahusega, sellel on rakke ja kudesid kahjustav kõrvaltoime. Küll aga võib vesinikku kasutada kuivanud verejääkide eemaldamiseks haavaümbruse tervelt nahalt või vereplekkide eemaldamiseks riietelt.

3.     Ärge kasutage haavaravis briljantrohelist.

4.     Vältige antibiootikumide lokaalset kasutamist haavas, selle asemel kasutage spetsiaalseid haavaantiseptikume.

5.     Ärge jätke suuri haavu sidumata, sideme all paraneb haav kiiremini.

6.     Kirurgilist haavapuhastust võib läbi viia üksnes haavaraviõde või arst! Mittekirurgilist haavapuhastust võib teostada ise, asetades haavale 10-15 minutiks biokilet/haavakattu lõhustavad ainet sisaldava Prontosan® haavaloputuslahusega immutatud mähise.

Miks on haavade loputamine nii tähtis?

Haava on vaja loputada selleks, et välja uhta haavast võõrkehad ja mikroobid, eemaldada kahjustatud kude ja haavakatt. Loputamine teeb haavapõhja puhtaks ja on võimalik hinnata kahjustuse suurust. Jaheda lahusega loputamine aitab peatada ka väiksemat (kapillaarset) verejooksu. Haava loputamine vähendab tunduvalt hilisemat haavanakkuse (infektsiooni) riski.

Kas veenihaavandit võib loputada ja puhastada füsioloogilise lahusega? Aga lamatist?

Kõiki kroonilisi haavandeid nagu venoosne haavand, arteriaalne haavand, diabeetiline haavand või lamatishaavand võib loputada füsioloogilise lahusega, kuid kuna need haavandid on sageli kaetud haavakatu/biofilmiga, siis füsioloogiline lahus üksi ei ole suuteline seda kattu eemaldama. Seepärast on soovitav kroonilist haavandit loputada Prontosan® loputuslahusega. Eriti raskesti eemalduva katu puhul asetatakse katu eemaldamiseks haavale lahusega immutatud mähis või vannitatakse haava Prontosan® lahuses.

Miks soovitatakse Prontosan® loputuslahust enne kasutamist soojendada?

Hoolimata sellest, et Prontosan® loputuslahust säilitatakse toatemperatuuril, soovitatakse lahus enne kasutamist soojendada kehatemperatuurini. Ühelt poolt välditakse sellega granulatsioonikoe „külmašokki“, mis võib aeglustada haava paranemisprotsessi. Teisalt ehkki Prontosan® loputuslahuse manustamine ei ole valus, võib eriti kroonilise haavandiga patsientidel jahedam lahus tekitada subjektiivset valutunnet, mistõttu kehasooja lahuse kasutamine muudab haava sidumise patsiendile paremini talutavaks.

Kas Prontosan® geel on mõeldud põletushaava esmaabiks või võib seda kasutada ka hilisemas põletushaava ravis ja muudel haavadel?

Prontosan® geel sobib põletushaavadele nii esmaabis (pärast kudede täielikku jahutamist veega) kui ka kõigis järgnevates paranemisfaasides kuni tervistumiseni. Kergemate põletuste korral, mis jäävad sidumata, võib Prontosan® geeli põletusele kanda piiramatu arv kordi päevas, iga kord, kui tekib kuivus-, kipitus- ja kiskumistunne põletuse piirkonnas. Prontosan® geel on universaalne ja sobib igat liiki haavadele (traumahaavad, põletushaavad, operatsioonihaavad, kroonilised haavandid sh.lamatised) kõigis haava paranemise faasides.

Miks ei tohi Braunovidon® salvi kasutades loputada haava vesinikuga?

Vt. pakendi infoleht...
Kahel põhjusel. Vesinikperoksiidi koostisse kuuluv aktiivhapnik reageerib PVP-kompleksiga ja selle tulemusena ei vabane jood enam PVP-kompleksist ühtlaselt ja kontrollitult, mistõttu joodi antimikroobne toime väheneb või kaob. Teiseks vabaneb vesinikperoksiidi kokkupuutel orgaanilise koega hapnikku alati prognoosimatul hulgal, mis sügavamas haavas võib põhjustada kudede õhkemboolia riski. Tänapäeval on üldse haavade loputamisest vesinikperoksiidi lahusega loobutud vesiniku kõrvaltoimete tõttu. Kui vesinikku on siiski kasutatud, tuleb see enne antiseptikumi kasutamist hoolikalt füsioloogilise lahusega haavast välja loputada.

Kuidas ennetada lamatishaavandite teket voodihaige põetamisel?

Lamatiste peamiseks tekkepõhjuseks on keharaskuse mehhaaniline surve ja verevarustuse häire liikumatus kehapiirkonnas. Seepärast on parim lamatiste ennetus voodi- või ratastoolihaige asendi sagedane muutmine. Teiseks probleemiks lamatiste puhul on see, et kui nahk on juba hõõrdunud/kahjustunud, siis seal hakkavad kiiresti paljunema mitmesugused põletikku tekitavad bakterid. Väga oluline on korralik hügieen. Nii lamatiste ennetamiseks kui juba tekkinud lamatiste raviks sobib ohustatud/kahjustatud piirkonna ja selle ümbruse naha puhastamine Prontosan® loputuslahusega. Prontosan® lahust ei pea hiljem maha loputama.

Mida teha suu ja nina limaskesta lamatiste korral, mis on tekkinud näiteks hambaproteesidest, haigele paigaldatud nina-neelusondist vm.?

Suu ja nina limaskesta lamatiste raviks sobib ProntOral® suuloputusvedelik, mille koostis sarnaneb Prontosan® haavaloputuslahusele, kuid mis on mõeldud spetsiaalselt suuõõne, igemete, nina ja neelu limaskestadele.

Nõuandetelefon ja tellimine

Tellimine tööpäeviti kl 9-16 telefonil 677 1200 või e-posti teel tellimine.ee@bbraun.com

Haavatoodete omaduste ja kasutamise ning muude haavadega seotud probleemide kohta saate nõu küsida ka e-posti teel: info.ee@bbraun.com. Kiireloomuliste küsimuste korral palume helistada tööpäeviti 10-16: Karmen Mežulis 58 60 60 07.

Tallinnas Sütiste Tervisekeskuses tegutseb Eesti esimene haavadele spetsialiseerunud haavakliinik, mis pakub professionaalset abi kõigile akuutse haava või kroonilise haavandiga patsientidele.

Haavakliinikust saavad lisaks abi ka veenilaienditega patsiendid (skleroteraapia) ja nõustatakse stoomipatsiente. Haavakliinikus on loodud tingimused ka kaugnõustamiseks neile, kel pole võimalik isiklikult kliinikut külastada.

Vaadake lähemalt www.haavakliinik.ee või helistage haavakliinikusse telefonil 661 1211.

Christian Willy. Antiseptics in surgery – update 2013, Germany 2013.

T. Kaha, K. Kams, P. Põder. Kaasaegne haavaravi õpetus, 2014.

World Union of Wound Healing Societies (WUWHS), Florence Congress, Position document. Management of biofilm. Wounds International 2016.

Wounds UK. Best Practice Statement: The use of topical antimicrobial agents in wound management, October 2013

Ravijuhend „Kroonilise venoosse haavandi käsitlus“ on allalaetav SIIT

Ravijuhend „Lamatiste käsitlus – ennetamine ja konservatiivne ravi“ on allalaetav SIIT.

Juhis meditsiiniseadme kaardi koostamiseks on allalaetav SIIT.