Palju õnne, Maailma Terviseorganisatsioon!
B. Braun tähistab Maailma Terviseorganisatsiooni 10. aastapäeva. See organisatsioon on suuresti aidanud kaasa kätehügieeni parandamisele, vähendamaks tervishoiuga seotud nakkusi.
Maailma Terviseorganisatsiooni (ingl World Health Organization ehk WHO) andmetel mõjutavad tervishoiuga seotud nakkused üle maailma sadu miljoneid patsiente. „Inimesed surevad või on mõjutatud sellistest haigustest nagu metitsilliiniresistentne Staphylococcus aureus (MRSA) ja teised tõsised infektsioonid, mis saadakse patsiendiravi käigus,“ ütleb professor Didier Pittet, Genfi ülikooli haiglate ja arstiteaduskonna infektsioonikontrolli programmi juht ja WHO esimese ülemaailmse patsiendiohutuse väljakutse „Clean Care is Safer Care“ ehk „Puhas ravi on ohutum ravi“ väline programmijuht. „Tervishoiutöötajad saavad käte puhastamisega aidata selliseid haigusi ennetada ja panustada ülemaailmse koorma kergendamisesse.“
Prof. Pittet kommenteerib WHO kampaaniat
Kampaania „Puhas ravi on ohutum ravi“ sai alguse 2005. aasta oktoobris ja on kestnud 10 aastat. See keskendub tervishoiutöötajate kätehügieenile, eesmärgiga vähendada tervishoiuga seotud nakkusi ja nende tagajärgi. Saavutatud on mitmeid positiivseid tulemusi. Prof. Pittet kommenteerib intervjuu käigus kampaania saavutusi.
Miks peaks tervishoiuga seotud nakkuste kontekstis keskenduma kätehügieenile?
Prof. Pittet: Kätehügieen on esimene samm ennetamaks tervishoiuga seotud nakkuste ja antimikroobse resistentsuse levikut. Töötajatepoolne reeglitejärgmine on ikka veel paljudes haiglates ja tervishoiuasutustes üle maailma viletsal tasemel. On tõestatud, et kätehügieeni reeglite järgmine on oluliselt paranenud, kui rakendatakse WHO mitmeosalist edendusstrateegiat. Strateegial on 5 olulist osa: töötajate harimine, jälgimine ja tegutsemise tagasiside, töökohas olevad meeldetuletused, institutsiooni ohutuskultuur ja süsteemimuutus. Süsteemimuutus tähendab alkoholipõhise kätepuhasti süstemaatilist kasutamist täpselt juhiste järgi, mida illustreerib ka WHO näidis: „Minu 5 kätehügieeni hetke“. WHO edendusstrateegia 5 osa saab institutsiooni tasemel regulaarselt jälgida, kasutades WHO kätehügieeni enesehindamise punktisüsteemi. Üle maailma parimaid haiglaid tunnustatakse Suurepärase Kätehügieeni auhinnaga.
Kujutlege, et see kampaania oleks pärast paari aastat lõppenud või et seda poleks üldse alustatud. Millised saavutused oleksid täna olemata?
Prof. Pittet: Edukat kätehügieeni edutust seostatakse tervishoiuga seotud nakkuste esinemise väga märkimisväärse vähenemisega üle maailma, mis omakorda on vähendanud haiguste esinemist, suremust ja ressursside lisakasutust tervishoiusüsteemis. Hinnanguliselt päästab WHO kampaania „Puhas ravi on ohutum ravi“ iga aasta parema tervishoiu kätehügieeni läbi 5 kuni 8 miljonit elu. Me oleksime ilma jäänud võimalusest iga aasta miljoneid elusid päästa!
Muude eesmärkide hulgas üritab kampaania tõsta teadlikkust selle suhtes, kui oluline on kätehügieen patsientide ohutuse mõistes. Mida on vaja pärast 10 aastat veel teha? Mis saab olema järgmise 10 aasta põhieesmärk?
Prof. Pittet: Väga paljudes haiglates ja tervishoiuasutustes üle maailma on saavutatud edu, kuid mitte kõigis. Eesmärgiks on jõuda iga patsiendiravi punktini, igal pool, kus inimesi ravitakse. Seda teed on veel palju käia. Rohkem kui 20 000 haiglat 179 riigist on ühinenud kampaaniaga „Save Lives: Clean Your Hands“ ehk „Päästa elusid: puhasta oma käsi“. Kui iga kampaanias osalev haigla suudaks panna veel 3 tükki meiega liituma, suudaksime tegutseda kiiremini ning saaksime veelgi efektiivsemalt parandada patsientide ohutust ja päästa elusid. Meie video võtab kokku kampaania „Puhas ravi on ohutum ravi“ esimese 10 aasta saavutused, millega oleme teinud esimesed sammud infektsioonide kontrolli ja patsientide ohutuse tagamise teel. 2016. aastal luuakse WHO juurde uus infektsioonide ennetamise ja kontrolli üksus ning astutakse vastu paljudele uutele väljakutsetele. Näiteks tuleb mõista eduga seostatavaid näitajaid, protsessi kiirendamist ja sekkumiste jätkusuutlikkust, tuleb leida vahendid süsteemi töös hoidmiseks ning panna alus käitumismuutusele.
Kätehügieen
Maailma Terviseorganisatsioon ja B. Braun
B. Braun on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) grupi Eraorganisatsioonid Patsientide Ohutuse Nimel (Private Organizations for Patient Safety ehk POPS) liige. Nende eesmärgiks on kätehügieeni parandamise läbi vähendada tervishoiuga seotud nakkusi, juhindudes WHO kampaania „Puhas ravi on ohutum ravi“ üldeesmärgist. B. Braun peab oma kohustuseks tõsta üle maailma teadlikkust kätehügieeni olulisusest.