KKK. Accel-Heal Solo kasutamine
· Milliseid elektrostimulatsiooniparameetreid te soovitate? Kas on olemas sellekohaseid ravijuhiseid?
Accel-Heal on kahefaasilise madalpinge ja ühefaasilise impulssvoolu seade. Erinevalt teistest elektrostimulatsiooniseadmetest toimub Accel-Heal ravi vooluga, mis varieerub 40-500 μA vahel sagedusega 10-900 Hz. See toimub 30-minutilise programmi vältel. Seda programmi korratakse esimese 24 tunni jooksul iga 2 tunni tagant ja teise 24-tunnilise perioodi jooksul iga 4 tunni tagant. Ravikuur kestab kokku 12 päeva.
· Kas Accel-Heali elektrood tuleks asetada diabeetilise jalahaavandi puhul kehapiirkonda, mis ei kanna raskust?
Kahe elektroodipadjakese peale võib asetada kompressioonsideme. Siiski tuleb jälgida, et kompressioonsideme alla jäävad elektroodide juhtmed ei põhjustaks survest tingitud lamatisi. Seetõttu tuleks elektroodipadjakesed diabeetilise jalahaavandi puhul paigutada eemale sellistest piirkondadest nagu jalatald. Püüdke paigutada elektroodid mõlemale poole haava, tehes seda nii, et juhtmed oleksid kaugemal kõigist piirkondadest, millele langeb surve. Accel-Heal reguleerib pinget automaatselt, et tagada vajalik vooluprogramm sõltumata elektroodipatjade vahelisest kaugusest või patsiendi naha niiskustasemest. Seetõttu on elektrostimulatsioon piisav ka siis, kui padjakesed asetsevad üksteisest küllaltki kaugel. Elektroodipadjakesed võib seega asetada jala külgedele või dorsaalsele pinnale ja ravi on ikkagi tõhus. Vt ka Accel-Heali kasutusjuhendit. https://www.accelheal.com/app/uploads/2020/03/Accel-Heal-Application-Poster-20_S1_WEB.pdf
· Kuidas asetada elektroodijuhtmed nii, et täiendavat survet ei tekiks?
Üks levinumaid võtteid on asetada juhtmete alla polüuretaanvahtmaterjalist (Askina® Foam) või mõnest teisest materjalist pehmendav side.
· Mis tunne on seadme toimimise ajal? Kas see tunne on patsiendi jaoks meeldiv?
Accel-Heal Solo annab subsensoorseid elektriimpulsse. Enamik patsiente ei tunne ravi ajal mitte midagi. Kui patsient tunneb vähest kipitust, võib see olla tingitud kas patsiendi dehüdratatsioonist või väga kuivast haavapõhjast. Patsiendi ja haava rehüdreerimisest võib sellises olukorras olla abi. Üldiselt on patsientide tagasiside ja ravitaluvus suurepärane, kuna nad tunnevad ennast raviprotsessi osalisena, on rahul, et nende valuga tegeldakse ja et nende seiskunud paranemisega haaval on taas võimalik paranema asuda. Videod patsientidest leiab SIIT ja SIIT.
· Kas haavasidet hoitakse haaval 12 päeva järjest?
Accel-Heali kasutatakse koos tavapärase haavaraviga, sh kompressioonraviga nii, et sidemete vahetamine toimuks tavapäraste vaheaegade tagant. Elektroodipadjad võib sidemevahetuse ajal jätta nahale (maksimaalselt 7 päevaks) või vahetada neid koos sidemega samal ajal sagedamini. Pakendis on kaasas piisav kogus elektroode, et neid saaks vajadusel vahetada iga 2 päeva tagant. Vt ka https://www.accelheal.com/resources-downloads/
· Millised on Accel-Heali kasutamise parameetrid ja millist sagedust kasutatakse?
Accel-Heal on kahefaasilise madalpinge ja ühefaasilise impulssvoolu seade. Erinevalt teistest elektrostimulatsiooniseadmetest toimub Accel-Heal ravi vooluga, mis varieerub 40-500 μA vahel sagedusega 10-900 Hz. See toimub 30-minutilise programmi vältel. Seda programmi korratakse esimese 24h jooksul iga 2 tunni tagant ja teise 24-tunnise perioodi jooksul iga 4 tunni tagant. Ravikuur kestab kokku 12 päeva.
· Kas elektrostimulatsioon Accel-Healiga sarnaneb stimulatsiooniga, mida tekitavad TENS seadmed?
Accel-Heal on kahefaasilise madalpinge ja ühefaasilise impulssvoolu seade. Erinevalt teistest elektrostimulatsiooniseadmetest toimub Accel-Heal ravi vooluga, mis varieerub 40-500 μA vahel sagedusega 10-900 Hz. See toimub 30-minutilise programmi vältel. Seda programmi korratakse esimese 24h jooksul iga 2 tunni tagant ja teise 24-tunnise perioodi jooksul iga 4 tunni tagant. Ravikuur kestab kokku 12 päeva.
Teist tüüpi elektrostimulatsiooni nagu näiteks TENS, iseloomustab kõrgem pinge, mis ületab sensoorse stimulatsiooni lävendi ja teeb sel moel koostööd närvisüsteemiga, et blokeerida valusignaal. TENS võib pakkuda lühiajalist valu leevendust TENS-seadme kasutamise ajal. Madalpinget ja impulssvoolu kasutavad elektrostimulatsiooniseadmed nagu Accel-Heal on aga subsensoorsed, toimivad paikselt rakutasandil ja aitavad seega moduleerida paranemisprotsessi ja vähendada valul põhjustavaid tegureid. Nende mõju jätkub veel kaua pärast seda, kui Accel-Heal seadet on kasutatud.
· Kas 12-päevane ravikuur on piisav patsiendile, et ta suudaks taluda kompressioonravi? Kas ravikuuri võib korrata, kui patsient vajab paranemiseks rohkem aega?
Tavaliselt piisab ühest 12-päevasest ravikuurist, et vähendada valu ja võimaldada täisväärtuslikku kompressioonravi. Kui haava paranemine edeneb, jätkub ka valu vähenemine pärast ravikuuri lõppu. Kui valu taastub, võib vastavalt arsti otsusele olla vajalik läbi viia teine ravikuur. Uuringud jätkuvad, et välja selgitada, kuidas mõjuvad Accel-Heali mitmekordsed järjestikused ravikuurid patsientidele, kellel on halvasti paranevad haavad. Loodetavasti saame tulevikus selle kohta anda täpsemaid juhiseid.
· Kui tihti tekib vajadus teha Accel-Heal seadmega teine või kolmaski ravikuur?
Teoksil on täiendavad uuringud, et teha kindlaks, millist tüüpi haavade või milliste patsientide puhul võiks kasuks tulla Accel-Heal ravi kahe või kolme 12-päevase ravikuurina, kuid enamiku krooniliste haavandite puhul piisab reeglina ühest 12-päevasest ravikuurist selleks, et stimuleerida haavaparanemist ja/või vähendada valu. Korduva ravi vajadus võib pigem kõne alla tulla väga keeruliste haavade korral või siis patsientidel, kellel on palju kaasuvaid haigusi.
· Kui esimene ravikuur on tehtud ja see toimis, kas järgmiste ravikuuridega peab jätma sisse vahe?
Teoksil on täiendavad uuringud, et teha kindlaks, millist tüüpi haavade või milliste patsientide puhul võiks kasuks tulla Accel-Heal ravi kahe või kolme 12-päevase ravikuurina, kuid enamiku krooniliste haavandite puhul piisab reeglina ühest 12-päevasest ravikuurist selleks, et stimuleerida haavaparanemist ja/või vähendada valu. Kui ravile reageeritakse algul hästi, kuid seejärel seiskub paranemisprotsess uuesti või suureneb valu, võib kaaluda teistkordset 12-päevast ravikuuri, et taaskäivitada paranemine ja/või vähendada valu. Korduva ravi vajadus võib pigem kõne alla tulla väga keeruliste haavade korral või patsientidel, kel on palju kaasuvaid haigusi. Teine 12-päevane raqvikuur võib toimuda kohe pärast esimest, kui peamine kaebus on valu, kuid üldiselt soovitatakse jätta kahe ravikuuri vahele mõned nädalad, et näha, kas haava paranemine käivitub uuesti ilma edasise sekkumiseta.
· Kas ravikuur peab kestma 12 päeva, kui on näha, et haav juba esimeste päevadega paraneb silmnähtavalt?
Te vajate vähemalt 12 päeva, et haavas leiduvate keemiliste mediaatorainetega toimuksid piisavad muutused. Tegemist on 12-päevase ravikuuriga, seega ravikuur tuleb tingimata viia lõpuni, täpselt nii nagu ei tohi pooleli jätta 7-päevast antibiootikumikuuri.
· Kas perearst või koduõde võib Accel-Heali välja kirjutada?
Soodustusega meditsiiniseadmete väljakirjutamise õigus on erinevates riikides erinevatel tervishoiutöötajatel. Eestis on Accel-Heali soodustust andva meditsiinilise abivahendi kaardi väljakirjutamise õigus veresoontekirurgidel, üldkirurgidel, plastikakirurgidel ja ortopeedidel. Koduõde võib soovitada teile, kuidas sellisel juhul spetsialisti vastuvõtule pääseda ja perearst anda saatekirja eriarsti külastamiseks.
· Kas patsientidel, kel on kroonilised süvaveenide haigused, tohib kasutada kompressioonravi?
See küsimus on seotud rohkem kompressioonravi kui Accel-Heal elektrostimulatsioonraviga. Kompressioonravi on näidustatud venoosse puudulikkuse taastamiseks ja ennetamiseks, seega sellega saab ravida venoosseid haavandeid või ennetada venoosse haavandi teket.
· Kuidas julgustada patsienti kasutama Accel-Heali, kui ta kardab elektrostimulatsiooni?
Tervishoiutöötajad on kogenud harva patsiendipoolseid takistusi ravi kasutamisel. Patsiente tuleb nõustada nii, et see oleks neile arusaadav. Nagu üks arst meile ütles: „Panna patsiente mõistma, kuidas haava paranemist stimuleeriv elektrostimulatsioonravi toimib, on suur väljakutse. Ma katkun oma juukseid, et mõista kogu seda teadust, mis selle taga on. Kuid ma ei ole kunagi ravist kohanud keelduvat patsienti, kui jutt käib valu vaigistamisest.“ Valu vaigistamine ilma valuvaigistavate ravimiteta on kasulik ja patsiendid saavad sellest hästi aru.