Haavaravi ei lõpe haava sulgumisega

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Haavaravi ei lõpe haava sulgumisega

Tihti arvatakse, et trauma- või operatsioonihaava sulgumine ja põletuse epiteliseerumine tähendabki ühtlasi haava lõplikku paranemist. Tegelikult ootab haava/põletust pärast sulgumist ees küpsemisfaas, mis ajaliselt kestab tunduvalt kauem, kui need paar-kolm nädalat, mida me akuutse haava paranemisfaasiks peame. Küpsevat armipiirkonda saab mitteinvasiivsete vahenditega mõjutada keskmiselt kuni aasta jooksul. Käitumisest haavaarmi küpsemise perioodil sõltub see, kas saame elastse ja lameda, nahapinnaga ühes tasapinnas oleva kahvaturoosa märkamatu armi või jääb haava meenutama liigse koega ja tavapärasest palju tumedam arm.

Haava paranemise kiirus on oluline

Nahaarstid on märganud ja seda kinnitavad ka uuringud, et mida kiiremini haav paraneb, seda väiksem on hilisem armi tekke risk. Eriti kehtib see põletuste puhul. Niisiis on esimene arme ennetav tegur, et kõiki haavu tuleb algusest peale ravida õigete vahenditega Õiged vahendid tähendavad lähtumist niiske haavaravi printsiibist: haava ja põletust tuleb põhjalikult loputada ning katta seejärel haavaniiskust ööpäevaringselt säilitava rasvavaba salvi või geeliga (hästi sobib Prontosan® geel). Haavadel kasutatavad antiseptilised vahendid ei tohi olla tsütotoksilised ehk rakke kahjustavad. Kindlasti tuleb igasuguste haavade puhul täielikult hoiduda alkoholi sisaldavatest vahenditest, briljantrohelisest ning vesinikperoksiidist. Olmekriimustustest suuremad haavad tuleb kogu paranemisperioodi vältel hoida sidemega kaetuna, sest õhu käes haavade paranemine aeglustub. Sidemetest omakorda on parimad silikoonpinnaga sidemed (nt Askina® Dressil Border), mis ei jää haava külge kinni ega vigasta sidemevahetusel värsket granulatsioonkudet.

Kas mõnda inimest ohustavad armistumishäired enam kui teisi?

Laste haavad sulguvad reeglina kiiresti ja probleemideta, kuid laste armidega on lood täpselt vastupidi. Kõige suurem inetu armi tekkerisk ongi just lastel ja noortel täiskasvanutel, sest nende keha toodab rohkem fibroblaste ja kollageeni. Sellega on seletatav, miks näiteks noorte naiste keisrilõike armidel tekib armistumishäireid tunduvalt rohkem kui vanemaealiste inimeste operatsioonihaavadel. Samuti kuuluvad armistumishäirete riskigruppi loomupäraselt tumedama nahatooniga inimesed, kelle nahk on hästi pigmenteerunud.

Kaitse värsket armi ultraviolettkiirguse eest

Kuid isegi sel juhul, kui sa pole enam väga noor ja oled heledanahaline, tuleb armiravile erilist tähelepanu pöörata päikeselisel aastaajal (kevadel ja suvel) või soojale maale reisides. Armid näol, kätel ja jalgadel on siis erilises ohus. Näopiirkonna arme on tegelikult vaja UV-kiirguse eest kaitsta aastaringselt, sest ultraviolettkiirgus on nähtamatu ja selle nahani jõudmine ei sõltu sugugi üksnes päikesest või pilvedest, vaid mõju avaldavad ka õhu veeauru ja tolmu sisaldus ning kiirguse neeldumine osoonikihis. Seega tuleb eriti esimestel kuudel pärast haava sulgumist päikest ja solaariumi igal juhul vältida! Tingimata tuleb päevitumise eest kaitsta põletusi ja operatsiooniarme, näiteks keisrilõike armi.

Kord juba pigmenteerunud armi ei ole enam võimalik tagasi heledaks muuta.

Tõestatud toimega silikoonplaaster nii armiraviks kui ennetuseks

Kõige lihtsam ja käepärasem on armi kaitsta ja armistumishäiret vältida spetsiaalsete silikoonplaastritega, nagu Askina® Scar Repair. Silikoonplaaster hoiab armkoe niiskena, vähendades punetust, sügelust ning pingetunnet, mis tüüpiliselt armiga kaasnevad. Silikoonplaastril on tõestatud toime parima mittekirurgilise armiravi vahendina. See ennetab liigse armkoe teket, kaitseb armi päikesekiirguse eest ja pehmendab ning silub ka vanemaid arme, parandades naha elastsust ja hoiab naha niiskusesisalduse optimaalsena.

Isekleepuv õhuke mugav ihuvärvi armiplaaster Askina® Scar Repair sobib kõikidele kehapiirkondadele. Nagu öeldud, võib seda kasutada nii armi ennetuseks kui ka juba inetuks muutunud armi raviks. Plaaster on diskreetne ja jääb peaaegu märkamatuks.

Plaastri õige kasutamise nipid

Silikoonplaaster võetakse kasutusele kohe, kui haav on sulgunud ja haavaniidid eemaldatud. Veel sulgumata haavale armiplaastrit ei panda. Plaastri kandmisel on toime, kui seda tehakse pidevalt: 24 tundi ööpäevas 2 kuni 6 kuu jooksul pärast haava sulgumist. Nii saadakse parim esteetiline tulemus. Askina® armiplaastri võib ära võtta vaid kord päevas duši all käimise ajaks, et pesta plaastrialust nahka.

Plaaster tuleks lõigata sobivasse mõõtu. Peale asetamisel ei tohi plaastrit venitada. Ühte plaastrit võib kanda, ära võtta ja tagasi panna maksimaalselt 7 päeva vältel. Kui see ei taha enam hästi kinnituda või on määrdunud, vahetatakse plaaster välja. Askina® Scar Repair on veekindel, seda sobib kanda ka näiteks ujumise ajal.

Lisateave armiplaastri kohta

https://www.bbraun.ee/ee/ravivaldkonnad-ja-naeidustused/haavahooldus/askina-scar-repair.html

Nautigem päikest, vabas õhus viibimist ja aktiivset elustiili, kuid ärgem unustagem kanda hoolt armide eest!