Kas õige toitumine kiirendab haava paranemist?
Alatoitumus aeglustab haavade paranemist. Seetõttu on eriti krooniliste haavandite puhul vaja hinnata haige toitumuslikku seisundit ja jälgida, et ta saaks igapäevaselt kõiki vajalikke toitaineid.
Alatoitumus ei tähenda ainult seda, et inimene ei saa igapäevasest toidust piisaval hulgal energiat. Mitte vähem tähtis pole ka toitainete omavaheline suhe. Paljud haiged võivad olla ülekaalulised tänu rohkele rasvkoele ning tursetele (veepeetus), ometi alatoitunud, kuna neil on samal ajal puudu täisväärtuslikust valgust, mineraalainetest ja vitamiinidest.
Haavade paranemiseks vajab organism rohkesti täisväärtuslikku valku. Valguvajaduse katmiseks võib soovitada järgmisi valgurikkaid toiduaineid: taine veise- ja sealiha, linnuliha, kanamunad, oad ja teised kaunviljad, kala, piimatooted (juust, kodujuust, kohupiim, keefir). Rakkude normaalseks kasvuks vajatakse ka vitamiine, eeskätt on vajalikud A, D, C ja K vitamiin, samuti B-rühma vitamiinid (tiamiin, riboflaviin, pantoteenhape).
Kudede uuenemiseks vajab organism ka mitmeid mineraalaineid ja mikroelemente, eriti tsinki. Hea on haige menüü koostamisel lisada sinna tsinki sisaldavaid toiduaineid nagu näiteks punane liha, kala ja mereannid, pähklid ja seemned.
Suurte haavade paranemise perioodil vajatakse lisaenergiat. Näiteks ulatusliku põletuskahjustusega patsient vajab paranemisperioodil 1,5-2 korda suuremat kaloraaži, kui sama inimene tervena.
Kui haavade, põletuste või haavanditega patsiendil pole söögiisu või tal esineb probleeme tahke toidu närimise ja neelamisega, siis võib tavatoidule lisaks pakkuda täisväärtuslikku ravitoitu vedelal kujul, mis sisaldab õiges vahekorras kõiki toitaineid, samuti organismi normaalseks talitluseks ja haavaparanemiseks vajalikke mineraalaineid, mikroelemente ja vitamiin.
Õigel toitumisel on tähtis roll ka selles, et operatsioonihaavad paraneksid kiiresti ja tüsistusteta. Sageli on patsient operatsioonijärgsel ajal isutu või kurnatud, selles olukorras toetab paranemist lisana antud energiarikas ravitoit joogi või supi kujul. Ravitoit sisaldab juba kõiki vajalikke toitaineid õiges vahekorras, samuti vitamiine ja mineraalaineid, nii et sellele lisaks ei ole vaja pakkuda enam muid toidulisandeid või vitamiine. Jooke soovitatakse serveerida jahutatult, ravisuppe soojendatult.
Ravitoitude valiku leiate e-poest. Haavadega patsientidele soovitame esmavalikuna Nutricomp® Drink Plus HP kõrgendatud valgusisaldusega täisväärtuslikku ravijooki, mis täiendada patsiendi igapäevamenüüd väärtusliku valguga. See ravitoit sisaldab 27% valku ning seda võib kasutada nii täiendava kui ainsa toiduna.