Põie tühjenemise häired ja abi sel puhul
Kui ajutise või püsiva haigusseisundi tõttu ei tühjene kusepõis loomulikul teel osaliselt või täielikult, siis on vaja uriin põiest eemaldada kateetri abil.
Eristatakse püsikateetreid, mis jäetakse põide või uriiniteedesse püsivalt ning kateetreid, mis sisestatakse üksnes uriini väljutamise ajaks. Viimast protseduuri nimetatakse vahelduvaks kateteriseerimiseks.
B. Brauni põiekateetreid kasutatakse neuroloogilise, onkoloogilise, uroloogilise või günekoloogilise põie tühjendamise häire korral, samuti põie ületäitumise vältimiseks.
Haigusseisundeid, mille puhul põis ei tühjene täielikult, võib olla palju erinevaid. Abi põie täielikuks tühjendamiseks või kateteriseerimist põie ületäitumise korral võivad vajada nii mehed kui naised, lapsed ja eakad.
Uriiniteede ahenemist võivad esile kutsuda mehaanilised põhjused, traumad või operatsioonid. Meestel põhjustab seda kõige sagedamini eesnäärme suurenemine, mille tõttu tekib kusiti ahenemine. Samuti vajavad abi põie tühjendamisel näiteks neurogeense põiega patsiendid. Uriini väljutamise häired võivad seostuda sclerosis multiplex’i diagnoosiga, olla psühhogeensed või esineda iseseisva haigusena.
Enesekateteriseerimise vajadus võib olla lühi- või pikaajaline.
Tüsistuste, näiteks uriiniteede infektsioonide või limaskesta veritsuste vältimiseks on vaja saada esmalt juhised, kuidas protseduuri ohutult läbi viia. Enesekateteriseerimist õpetab spetsiaalse väljaõppe saanud õde, kes abistab kateteriseerimise võtete omandamisel, julgustab ja annab nõu, kui tekivad raskused.