Prontosan katkestab biokile tsükli

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Prontosan katkestab biokile tsükli

Kaasaegsest haavaravist rääkides ei saa enamasti mainimata jätta biokile ehk biofilmi probleemi. Seda eelkõige seetõttu, et in vitro uuringud on näidanud, et biokilel võib olla roll haava paranemise takistamisel.*

Biokile (mida mõnedes allikates nimetatakse ka biokirmeks) olemasolu võib eeldada kõigi krooniliste mitteparanevate haavade puhul, kuid selle kinnitamiseks tuleks läbi viia kliiniline hindamine. Praktilisest seisukohast lähtudes ei ole see alati võimalik või otstarbekohane ja nii lähtuvadki praktikud sageli sellest, et kui biokile vastased ained toimivad ja haava paranemine taaskäivitub, on tõenäoliselt olnud üheks haava paranemist pidurdanud teguriks ka mikroobne biokile.

Mis on biokile? Klassikalise määratluse järgi on biokile bakterite kogum, mis on kinnitunud pinnale, kapseldunud iseenda toodetud peamiselt polüsahhariidsesse ekstratsellulaarsesse maatriksisse ja resistentne antimikroobsete ainete (eeskätt antibiootikumide ja paikselt kasutatavate või immutatud sidemete koostises olevate antibakteriaalsete ainete) suhtes.* Bakterid teevad koostööd ellujäämise nimel. Biokile areng on mitmeastmeline ja algab üksikute vabade bakterite kinnitumisega tahke aine või vedeliku pinnale. Seejärel biokile küpseb ning küps biokile on võimeline omakorda oma välispinnalt hajutama baktereid ümbritsevasse keskkonda. Biokiled võivad kujuneda väga kiiresti, lausa tundidega, nii et 24 tunni möödudes võib olla pinnale tekkinud juba küps biokile.

Nagu mainitud, siis sageli jäävad antimikroobsed ained üksinda biokile hävitamisel hätta. Selleks, et nad toimiksid, on vaja neid kasutada sünergilises kombinatsioonis biokilet lõhustavate ainetega. Üks levinumaid ja tõhusamaid biokile vastaseid kombinatsioone on praktikas kasutusel Prontosan® haavahooldusvahendite koostises. Prontosani koostises olevad polüheksaniid ja undetsüleenamidopropüülbetaiin toimivad üksteist toetavalt, lõhustades haava pinnale tekkinud biokile ja ennetades kindlalt selle taasteket.

Kõik Prontosani sarja tooted, nii lahused kui geelid, on veebaasilised, mistõttu nad ei kipita, ei põhjusta valu ega ärrita. Et preparaadi tõhusus oleks garanteeritud, on eelistatud seda kasutada vaid samasse tooteperekonda kuuluvate toodetega (näiteks Prontosan lahus koos Prontosan geeliga või Prontosan sprei koos Prontosan X geeliga). Samas tohib Prontosani kasutada ka heakskiidetud kombinatsioonides mõnede antimikroobsete ainetega. Näiteks on üldtunnustatud kombinatsioon, mille puhul haav puhastatakse Prontosani haavaloputuslahusega ning kaetakse seejärel Askina Calgitrol Ag ioonilist hõbedat sisaldava sidemega või Askina Calgitrol hõbedapastaga.

Ehkki biokile tekke riski peetakse suuremaks just krooniliste haavade puhul, siis tasub mainida, et Prontosani tooted sobivad nii akuutsete kui krooniliste haavade puhastamiseks ja sidumiseks.

Mõned teadlased on uurinud võimalusi, kuidas muuta pinnad selliseks, et biokile neile üldse kinnituda ei suudaks. Näiteks on katsetatud nanomaterjalidega. Seni ei ole küll veel leitud ideaalset materjali, millele bakterid ei suudaks mingisugust biokilet tekitada, küll aga kaitseb inimkeha puhul biokile vastaseid komponente sisaldava Prontosan haavageeliga haavapõhja katmine biokile moodustumise ja taastekke eest.

Ennetav lähenemine biokile probleemile lähtubki sellest, et kasutatakse haavades üheaegselt nii Prontosan lahust kui Prontosan haavageeli, et takistada bakterite kinnitumist haavapõhjale, mis lõhub biokile tsükli ja toimib sidumiste vaheajal 24/7.

*Bjarnsholt T, Eberlein T, Malone M, Schultz G. Management of wound biofilm Made Easy. London: Wounds International 2017; 8(2).

Please enable marketing cookies to enable Youtube Video