Kui stoom teeb muret. Stoomipatsiendi nõustamine
Sagedasemad probleemid seoses stoomiga on veritsus ja stoomiümbruse nahaärritus.
Kuna soole limaskest on veresoonterikas, siis võib stoomikoti vahetamisel ja puhastamisel üsna kergesti tekkida veritsus. Kui veritsus on väike, siis pole vaja muret tunda. Veritsuse ennetamiseks võib kasutada vahendeid, mis hoiaksid stoomi niiskena (nt. õli) ja vältida stoomi sagedast kuivatamist ja puudutamist. Suurema veritsuse korral soovitame pöörduda arsti poole.
Tervet stoomiümbruse nahka puhastatakse harilikult neutraalse seebi ja leige veega.
Nahaärrituse tekkides soovitame kasutada spetsiaalset puhastusvedelikku (sobib näiteks Prontosan® loputuslahus), mis takistab bakterite paljunemist nahal ja soodustab nahaärrituse taandumist. Pärast loputamist kuivatage nahk kergelt tupsutades.
Kui stoomiümbruse nahk läheb kergesti põletikku, soovitame nahakahjustuse ennetamiseks kasutada stoomi alusplaadi all spetsiaalset stoomirõngast, mis väldib lekkeid ja kaitseb õrna nahka.
Võtke ühendust stoomiõega järgmistel juhtudel:
- stoom veritseb tugevasti, on muutnud värvi või läinud tursesse,
- mistahes stoomiga seotud probleem muutub tõsiseks või põhjustab valu,
- uriin urostoomi kotis ei ole puhas ja selge või lõhnab ebameeldivalt,
- nahaärritus stoomi ümber kestab kauem kui mõned päevad,
- mingite muude küsimuste või murede korral.
Stoomitoodete omaduste ja kasutamise ning muude stoomiga seotud probleemidekohta saate nõu küsida e-kirja teel: Karmen.Mezulis@bbraun.com. Kiireloomuliste küsimuste korral võite helistada tööpäeviti 10-16 telefonil 58 60 60 07.