Stoomipatsiendi toiduvalik

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Stoomipatsiendi toiduvalik

Enamik stoomipatsiente ei pea pidama eridieeti. Kindlasti ei ole vaja piirata toidu tarbimist, see ei vähenda väljaheite kogust, nagu mõnikord arvama kiputakse.

Sööge regulaarselt ja jooge rohkesti vett.

Mõningad erinõuded on vajalikud ileostoomi puhul. Ileostoomi patsiendid peavad suurendama vedeliku tarbimist vähemalt 1,5...2 liitrini päevas, et vältida keha veetustumist. Toit tuleb hoolikalt läbi närida, kuna suured seedimata toidu osakesed võivad stoomi ummistada. Vältida tuleks kõrge kiudainesisaldusega toiduaineid, mis võivad põhjustada soolesulgust. Ei sobi näiteks pähklid, kuivatatud puuviljad, seller, mais, ananass, toores porgand, popkorn, marjad jms.

Urostoomi patsiendid peaksid samuti suurendama vedeliku tarbimist, see on kasulik neerudele ja aitab vältida põletikke. Väga kasulik on jõhvikamahl, mis aitab säilitada uriini normaalset happelisust. On hea teada, et teatud toidud (peet, sibul, küüslauk, kala) ja mõned ravimid (nt antibiootikumid ja vitamiinid) võivad muuta uriini värvust või lõhna. Vajadusel konsulteerige stoominõustajaga.

Katsetage, mis teile sobib. Mõned toiduained kutsuvad esile puhitust ja ebameeldiva lõhnaga gaase. Mõned toiduained põhjustavad, teised jälle leevendavad kõhukinnisust. Ükski toit ei toimi kõikidele inimestele ühtemoodi.

Gaase võivad sagedamini põhjustada kapsas, oad ja teised kaunviljad, sibul, pähklid, kurk, mullijoogid.

Ebameeldivat lõhna võivad põhjustada kapsas, sibul, kala, munad, küüslauk, oad, spargel, papaia, brokoli.

Kõhukinnisust aitavad leevendada värske puu- ja aedvili, kohv ning piisava koguse vedeliku tarbimine.

Kõhulahtisust võivad põhjustada karri, kookospiim, alkohol, õline friteeritud toit.

Kokkuvõtteks:

  • Toituge regulaarselt ja tasakaalustatult.
  • Ileostoomi patsientid peaksid vähendama, kolostoomi patsiendid suurendama toidu kiudainesisaldust.
  • Jooge palju vett.
  • Piirake alkoholi tarbimist.
  • Vältige rasvaseid toite.

Kindlasti teavitage stoomiõde ravimitest, mida võtate, kuna pärast stoomioperatsiooni võib muutuda seedimine ja sellega seoses muutub ravimite tavapärane imendumine.