Mis on STP ja kellele on see kasulik?

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

ONS nutrition therapy: cancer patient

Mis on STP ja kellele on see kasulik?

Mis peitub selle kolmetähelise kombinatsiooni taga? Lühend STP tähistab suukaudset toitmisravi preparaati. Kui loete erialakirjandust inglise keeles, siis sealt leiate samatähendusliku lühendi ONS (oral nutritional supplement).

Suukaudsed toitmisravi preparaadid (STPd) on enteraalse ehk seedetraktikaudse toitmisravi oluline osa. Inglise keeles kohtab ka sageli terminit sip feed, mille all mõeldakse tavatoidule täiendava toidu lisamist tervishoiutöötaja poolt määratud lisatoitude, nt kõrrejookide abil või valgu- ja energiarikaste pulbritega. Enamasti on see lisatoitmine, mis ei asenda tavapärast tervislikku toitumist, vaid täiendab seda. STPde kasutamine peaks olema toitumisega seotud nõustamisprotsessi osa. Kui spetsialist õpetab, kuidas kombineerida neid preparaate tavatoiduga, võib see olla märksa tõhusam, kui nende toitude juhuslik kasutamine.

Miks ja millal?

Kiiritusravi saanud pea- ja kaelapiirkonna kasvajatega patsientidel hiljuti läbi viidud uuring näitas, et toitumisnõustamine koos STPde süstemaatilise kasutamisega aitab pidurdada kaalulangust ravi ajal, suurendab valgust saadavate kalorite hulka igapäevamenüüs ja parandab haigete elukvaliteeti rohkem kui toitumisnõustamine üksi.1

Lisaks täheldati, et ravialuste grupis vähenes vajadus muuta planeeritud vähivastast ravi (nt süsteemselt kasutatava ravimi annust vähendada või ravimi manustamist peatada ravimi talumatuse tõttu).1

Post hoc analüüsis, mis viidi läbi kaugele arenenud pankreasevähiga patsientidel, tuvastati, et elulemus paranes üksnes patsientidel, kes said STPsid ja kelle kaal seejärel stabiliseerus. Toitumisnõustamine ja samaaegne STPde ja megestroolatsetaadi manustamine kolorektaalvähiga patsientide grupis seostus samuti pikema elulemusega (19,1 kuud vs 12,4 kuud, p=0,022).3

Kuid STPde manustamine kasvajahaigetele toob kasu isegi juhul, kui sellega koos ei toimu toitumisnõustamist. Süstemaatilises ülevaates alatoitunud kasvajahaigete suukaudsete toitumismeetmete kohta ilmnesid statistiliselt olulised paranemisnäidud emotsionaalse seisundi, üldise elukvaliteedi, hingamise ja söögiisu osas.4

Patsiendi valmisolek STP kasutamiseks

Kasvajahaigete puhul võib STPde kasutamine olla keeruline, kui haigus ja selle ravi on kaasa toonud mitmeid sümptomeid, mis muudavad patsiendi isutuks.2 Sellises olukorras võiks eelistada võimalikult suure energiasisaldusega STPsid.5 Samuti tuleb arvesse võtta haige eelistusi toidu maitse, konsistentsi ja serveerimisviisi osas. STP kasutamine ei tohiks vähendada ega asendada päeva jooksul tarbitava tavatoidu kogust.6

ESPENi suunistes soovitatakse ühildada suukaudsete toitmisravi preparaatide kasutamine toitumisnõustamisega, et suurendada toidu suukaudset tarbimist kasvajahaigetel, kes on võimelised sööma, kuid kes on alatoitunud või keda ähvardab alatoitumus.7

STPsid on erinevaid

STPd on enteraalse toitmise preparaadid, mis on vedelad, pooltahked või pulbrilised, annavad kehale nii makro- kui mikrotoitaineid ja kuuluvad Euroopa õigusaktide8,9 määratluse järgi meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toitude kategooriasse.10 Mõnedes riikides hüvitatakse patsientidele osaliselt nende toodete maksumus, kuid see pole alati nii (Eestis saavad hüvitist teatud diagnoosidega koduse enteraalse toitmise patsiendid).

Erinevad STPd võivad olla:

  • oomega-3-rasvhapete, süsivesikute ja valgurikkad,
  • toodetud piima või piima ja soja baasil või puuviljamaitselised,
  • tarbitavad nii külmalt kui soojalt,
  • erineva konsistentsiga,
  • energeetiliselt täisväärtuslikud või kasutamiseks täiendava toitainete allikana.

Haiglas on oluline, et pakutud valik sisaldaks võimalikult palju erinevaid tooteid ja erinevaid maitseid. Kodusel ravil saab suhtuda preparaatide kasutamisse loomingulisemalt, näiteks saab STP baasil teha kokteile, jäätist või kasutada neid erinevate magustoitude koostises, soolaseid STPsid aga supipõhjana.

Lisainfot haiguspuhuse toitumise, ravitoitmise ja STPde kohta leiate www.toitmisravi.ee.

Viited

1 Cereda E, Cappello S, Colombo S, Klersy C, Imarisio I, Turri A, et al. Nutritional counseling with or without systematic use of oral nutritional supplements in head and neck cancer patients undergoing radiotherapy. Radiother Oncol. 2018;126(1):81-8.

2 Davidson W, Ash S, Capra S, Bauer J. Weight stabilisation is associated with improved survival duration and quality of life in unresectable pancreatic cancer. Clin Nutr. 2004;23(2):239-47.

3 Dobrila-Dintinjana R, Trivanovic D, Zelic M, Radic M, Dintinjana M, Petranovic D, et al. Nutritional support in patients with colorectal cancer during chemotherapy: does it work? Hepatogastroenterology. 2013;60(123):475-80.

4 Baldwin C, Spiro A, Ahern R, Emery PW. Oral nutritional interventions in malnourished patients with cancer: a systematic review and meta-analysis.J Natl Cancer Inst. 2012;104(5):371-85.

5 Hubbard GP, Elia M, Holdoway A, Stratton RJ. A systematic review of compliance to oral nutritional supplements. Clin Nutr. 2012;31(3):293-312.

6 Jonkers-Schuitema CF, Dardai E. Oral nutritional supplements. In: Sobotka L, editor. ESPEN Book: Basics in Clinical Nutrition. 4 th ed: GALEN; 2011:312-4.

7 Arends J, Bachmann P, Baracos V, Barthelemy N, Bertz H, Bozzetti F, et al. ESPEN guidelines on nutrition in cancer patients. Clin Nutr. 2017;36(1):11-48.

8 Regulation (EU) No 609/2013 of the European parliament and of the council of 12 June 2013 on food intended for infants and young children, food for special medical purposes, and total diet replacement for weight control.

9 Commision delegated regulation (EU) 2016/128 of 25 September 2015 supplementing Regulation (EU) No 609/2013 of the European Parliament and of the Council as regards the specific compositional and information requirements for food for special medical purposes.

10 MNI (Medical Nutrition Industry). Better care through better nutrition: Value and effects of Medical Nutrition: A summary of the evidence base. 2018. Available at https://medicalnutritionindustry.com/files/user_upload/documents/medical_nutrition/MNI_Summary_Booklet_2018_FINAL_HR.pdf on 9. September 2020.