Pahaloomulise kasvaja diagnoosi saades käib peast läbi tuhat mõtet: küsimused, hirmud, teiste kasvajahaigete lood, kujutluspildid… Ainuüksi sõna „vähk“ käivitab mõtteis lugematu hulga negatiivseid emotsioone. Kui esimene šokk möödub, on järgmine küsimus, kuidas me saame ennast asetada kõige paremasse olukorda, et see nõudlik eluperiood üle elada ja sellest tugevamana välja tulla?
Usume, et selleks on vaja olla oma keha kõige parem sõber ja hoolida oma kehast rohkem kui eales varem. Mõned nõuanded selle kohta, kuidas oma keha kasvajahaiguse raviperioodil toetada õige toiduvalikuga, ei tee paha. Tähtis on saavutada võimalikult suur kontroll tekkinud olukorra üle ja heal toitumisel on selles võtmeroll.
Enese eest hoolitsemine on väga tähtis. Oleme siin selleks, et sind aidata.
Kasvajapuhune toitumine on mõnevõrra seotud sellega, millise kasvajaga on tegemist ja millist ravi haige parasjagu saab. Kui kasvajaraviga kaasnevad iiveldus, maitsetundlikkuse muutused, vastumeelsus teatud toitude suhtes või meeleoluhäired, siis tuleb toitumine eriti hästi läbi mõelda, et toitainete puudus ei süveneks.
Keemia- ning kiiritusravi ajal ja järel võivad tekkida suu limaskesta kahjustused, mistõttu tuleb ajutiselt tarvitada vedelaid ravitoite, et alatoitumus ei süveneks. Kahjustatud suu limaskesta ja suukuivuse puhul toob vahel kergendust külmutatud toitude menüüsse lisamine: jäätis, mahlajäätis, spetsiaalsed ravitoidud külmutatud kujul. Hea oleks end regulaarselt kaaluda, et ennetada suuremaid (üle 5 kg) kehamassi kõikumisi.
Väga oluline on kasvajaliste haiguste puhul ravitoitude lisamine menüüsse, et aidata säilitada kehakaalu ja kehakoostist (vältida lihaskadu). See hoiab ära ka elukvaliteedi järsu halvenemise.
Patsientidel on võimalik valida nii magusate, soolaste kui mahlasarnaste ravitoitude vahel, mida võib kasutada sõltuvalt olukorrast kas tavatoidule lisaks või tavatoidu asemel.
Kehakaalu hoidmine aitab ravi ajal tugevam püsida ning elust rõõmu tunda.
Hästi korraldatud toitumine ja liikumine ravi ajal aitavad vähendada kõrvalmõjude tõsidust ja toetavad kiiremat taastumist. Kui mõistame, millist rolli need mõlemad mängivad, saame end ise aidata. See tasub ennast ära!
Soovitused tervislikuks toitumiseks kasvaja korral võivad olla ka vahel vasturääkivad. Kas õige toitumine kiirendab paranemist? Kas vale toitumine kahjustab mind? Keda uskuda ja keda mitte? Millised soovitused on teaduslikult põhjendatud?
Kuna kasvajalise haigusega patsiendid kannatavad sageli kaalulanguse käes, siis on väga oluline jälgida, mida süüa ja juua. Olulisem kui kunagi varem. Miks? Sest teie vajadused toitainete järele on muutunud. Lühidalt: teie keha vajab iga päev süsivesikute, rasvade ja valkude segu, aga ka vitamiine, kiudaineid ning mineraalaineid. Ka vedeliku tarbimine on tähtsam kui kunagi varem.